Formacja
Formacja w naszym Zakonie jest podzielona na dwa etapy:
- Formacja początkowa (do złożenia ślubów wieczystych)
- Formacja permanentna (od ślubów wieczystych do końca życia)
Formacja nigdy się nie kończy jak mylnie mogłoby się wydawać. Trwa przez całe zakonne życie, bo cały czas potrzebujemy nawrócenia i przemiany serca. Formacja początkowa to szczególny czas dla młodego człowieka, w który Prowincja angażuje swoich najlepszych braci.
Wszystko rozpoczyna się od Twojej decyzji, którą musisz podjąć sam, najlepiej z Bożą pomocą. Gdy porządnie przemodlisz i przemyślisz decyzję wstąpienia do Zakonu skontaktuj się z nami - braćmi odpowiedzialnymi za powołania. My, powiemy ci, co dalej i będziemy ci towarzyszyć na drodze, którą chcesz pójść.
W tym momencie bardzo ważna jest cierpliwość. Wiemy, że młode serce nie lubi czekać. Sami kiedyś przez to też przechodziliśmy. Na początku jednak Ojciec Prowincjał musi zaznajomić się z Twoim życiorysem, motywacją, opinią, a to wymaga czasu. Gdy decyzja będzie pozytywna Minister Prowincjalny skieruje cię do POSTULATU.


Postulat to pierwszy etap formacji początkowej. Klasztor, w którym mieści się postulat znajduje się w Pilicy niedaleko Zawiercia na terenie przepięknej Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Odpowiedzialnym za postulantów (czyli w naszej terminologii - Magistrem) jest o. Tomasz Kobierski OFM, bardzo dobry duszpasterz, wieloletni katecheta, zakochany, jak mało kto, we Franciszku. Jednym słowem - bardzo dobry człowiek. Postulat to czas, w którym będziesz mógł uzupełnić swoją podstawową wiedzę religijną. Jeżeli nie umiesz, nauczysz się służyć do mszy św. Postulanci wykonują w klasztorze zwyczajne domowe obowiązki. Dbają o porządek, opiekują się ogrodem, pomagają w pracach gospodarskich. Obecnie w domu Postulatu formację odbywa 6 Braci.
To również czas formacji intelektualnej. Zaczniesz poznawać postaci św. Franciszka oraz św. Klary i innych Świętych naszego Zakonu oraz naszą duchowość i charyzmat. Postulat rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w lipcu roku następnego. Pod koniec tego czasu będziesz mógł napisać prośbę o przyjęcie do nowicjatu. Jeżeli zostanie rozpatrzona pozytywnie, zostaniesz skierowany do NOWICJATU. Spokojnie, będziesz miał też możliwość odwiedzenia rodziców w czasie tzw. urlopu. Nowicjat mieści się w najstarszym klasztorze Prowincji, w Zakliczynie nad Dunajcem. W całym Zakonie nowicjat trwa dokładnie jeden rok i jeden dzień. W przypadku naszej Prowincji rozpoczyna się 14 sierpnia, a kończy 15 sierpnia rok później w Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej.

Nowicjat to niesamowicie istotny moment w czasie całej formacji. Magister nowicjatu to o. Wacław Bujak OFM. Będzie ci towarzyszył i służył radą, a niejednokrotnie też upomni jak zajdzie taka potrzeba. Z początkiem grudnia nastąpi moment, na który nowicjusze czekają z niecierpliwością - obłóczyny, czyli uroczyste przyjęcie stroju zakonnego. Znaczenie poszczególnych części habitu wyjaśni ci Magister. Dlaczego nowicjat trwa aż rok? Abyś nie śpieszył się z decyzją czy nasz charyzmat jest również twoim powołaniem. W czasie nowicjatu będziesz musiał rozeznać czy jesteś powołany do kapłaństwa.
Pod koniec nowicjatu, jeżeli będziesz czuł się gotowy, będziesz mógł napisać prośbę o złożenie ślubów zakonnych (w naszej terminologii nazywanych pierwszą profesją). Jeżeli zostanie ona zaaprobowana, dnia 15 sierpnia, w czasie mszy św., złożysz, razem ze współbraćmi, swoje pierwsze śluby zakonne. Po krótkim urlopie zostaniesz skierowany do naszego domu studiów Kraków św. Kazimierza (ul. Reformacka 4). Rozpoczniesz okres PROFESJI CZASOWEJ.
Okres Profesji Czasowej służy zgłębianiu wiedzy i duchowości franciszkańskiej. Twoim Magistrem będzie o. Grzegorz Chomiuk OFM. Młody i pełen życia w dodatku świetnie znający się na rzeczy. Jeżeli zdecydowałeś się na drogę do kapłaństwa rozpoczniesz studia filozoficzno-teologiczne. Przed tobą czas wytężonej pracy. Wykłady, ćwiczenia, seminaria naukowe, lektoraty - dużo tego. Spokojnie, dasz radę. Co roku, będziesz odnawiał swoje śluby. Pod koniec czwartego roku będziesz mógł napisać prośbę o złożenie ślubów wieczystych (profesji uroczystej). Oczywiście, jeżeli będziesz gotowy. Czas, jaki Zakon daje profesowi czasowemu na podjęcie ostatecznej decyzji to 8 lat. Uwaga, pośpiech nie jest wskazany. To ważna i odpowiedzialna decyzja. Jeżeli twoja prośba zostanie zaaprobowana, 4 października, w Uroczystość św. Franciszka, złożysz wieczyste śluby zakonne. A co potem? Dalej formacja, ale już o trochę innej specyfice, aż do końca życia.
Istotne informacje
Przed wstąpieniem do zakonu będziesz musiał skompletować zestaw dokumentów. Oto one:
- Pisemna prośba o przyjęcie do zakonu
- Własnoręcznie napisany życiorys
- Świadectwo chrztu i bierzmowania z adnotacją o stanie wolnym
- Świadectwo moralności wystawione przez księdza proboszcza
- Ostatnie świadectwo szkolne
- Karta zdrowia dla kandydatów na studia wyższe w zakonie
- Karta zdrowia dla kandydatów na braci zakonnych
- Dwa zdjęcia legitymacyjne
- Oświadczenie o nieposiadaniu długów i zobowiązań
- Kwestionariusz osobowy
Pobierz Kwestionariusz osobowy
Dokumenty należy przesłać do Ministra Prowincjalnego
na adres:
o. Jacek Koman OFM
ul. Reformacka 4, 31-012 Kraków
Zostań klerykiem
Pragniemy zapraszać do naszych klasztorów młodych chłopaków, którym zaświtała myśl o wstąpieniu w nasze szeregi. Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości i obawy dotyczące życia zakonnego. Będziecie mieli możliwość doświadczenia naszego sposobu życia. Weekend będzie rozpoczynał się w piątek wieczorem, a kończył w niedzielę koło południa. Spokojnie, nie wypuścimy was bez obiadu. Będzie czas na modlitwę, rozmowę i chwilę odpoczynku od codzienności.
Kwestionariusz osobowy
pobierz kwestionariuszChcesz wstąpić do zakonu?
pobierz formularzCzuwanie powołaniowe
Każdy z nas ma swoją drogę by dojść do spotkania z Bogiem. Realizujemy ją na różne sposoby: kapłaństwo, życie zakonne, małżeństwo, życie w samotności. W tene wyjątkowe wieczory będziemy prosić, aby Pan umocnił i utwierdził w łasce powołania tych którzy podjęli wyzwanie kroczenia jego śladami i dodał odwagi tym, którzy odpowiedzą na wezwanie: Pójdź za mną. Tegoroczne czuwania odbywają się w Krakowie Bronowicach oraz w Domu Głównym na ul. Reformackiej 4.

Rozeznaj wśród nas

Myśląc o zakonie często zastanawiasz się jak jest za murami klasztoru. To możliwość dla Ciebie aby zapoznać się z naszą wspólnotą zakonną.
Porozmawiać z Bogiem, współbraćmi franciszkanami oraz pooddychać duchem klasztornym. Zapraszamy młodzież męską po wcześniejszym ustaleniu z którymś z braćmi z referatu Młodzieżowo - Powołaniowego.
